Bugun...
istanbul evden eve nakliyatreplika saatbahcelievler evden eve nakliyat

duzce satilik daire

pendik evden eve nakliyat

/a>
YASA


REYHAN ELBİRLİLER ...
...
 
 

Özellikle son günlerde artan hayvana şiddet ve istismar olaylarını üzüntü ve öfkeyle takip etmekteyiz.Geçtiğimiz hafta içinde ayakları, kuyruğu kesilmiş köpek yavrusu görüntüleri infial yarattı. Görüntülerden  sonra her zaman olduğu gibi hayvanlara karşı kötü muamele, psikolojik-fiziksel şiddet içeren, cinsel istismar, dövüş, zehirleme vb. gibi eylemlerin gerektiği şekilde ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaksızın, görevini kötüye kullanan yerel yönetimler de dahil olmak üzere cezalandırılması yine gündeme geldi. Yasa değişikliği böylesi infial yaratan olaylarda  siyasilerin gündemine giriveriyor. Yıllardır  mevcut  Hayvan Koruma Kanunu'nda  cezaların  ağırlaştırılması, Hayvanlara eziyet işkence eden ve zulmedenlerin “normal vatandaş veya RESMİ GÖREVLİ” ayırımı yapılmadan kabahatler kanunu kapsamından çıkartılıp TCK ya göre yargılanması isteniyordu.
TCK da ufak bir değişiklik ve ilaveyle  yapılabilecek bir düzenleme  14 yıldır  gündemde.

 

Memleket  cahil, sapık, manyaklarla  doldu. Adeta çivisi çıktı. İçimizi yakan  kolları ve kuyruğu kesilmiş yavru köpek ne ilk ne de son.

Daha  yaklaşık bir ay öncesi Yunusemre ilçesi’nde Kızılay Kan Merkezi ile   subay lojmanları yakınında  boş arsada  üç yavru başı taşla ezilmiş, telle boğulmuş olarak  bulundu. Kamera, görgü tanığı olmadığı için faili meçhule karıştı. Besleme bölgesinde kolları ve kuyruğu kesilmiş yavru için  yol kenarında çalışma yapan iş makinası suçlu bulundu. Veteriner  hekim raporu ortadan kaldırıldı.
2004 Yılında, (bazı eksikleri olmakla birlikte), Dünya’ya örnek olarak çıkartılan, öldürmeyi yasaklayan, sahipsiz hayvan nüfusunun kontrol altına alınmasını KISIRLAŞTIRMA gibi bilimsel yolla yapılmasını, hayvanların her türlü işkence ve eziyetten uzak tutulmasını HÜKME bağlamış olan Hayvanları Koruma Kanunu’nun, sahipsiz hayvanlara ilişkin uygulanması için belediyelere verilen görevler yerine getirilmemiştir. Sokak hayvanlarına yönelik yasadışı, keyfî ve usulsüz bir şekilde toplamalar  sürdürülmüş halen de sürdürülmektedir., Kanuna göre sokak hayvanlarının öldürülmesi yaşadıkları  ortamdan başka yerlere bırakılmaları yasakken belediyeler sokak köpeklerini farklı mahallelere, asla yaşayamayacakları bölgelere, ormanlara, taş ocaklarına, çöplüklere terk edip, il il , ilçe ilçe sokak hayvanları toplu katliama uğramaktadır.Belediyelerin çoğunluğu KISIRLAŞTIRMA yapılmadığı, veteriner hizmeti vermediği  için çoğalan hayvanlardan dolayı vatandaştan şikayetler geldikçe, TOPLAYIP YOK ETMEYİ, ÖLDÜRMEYİ seçmiştir.

Kolları kesilen yavrunun ormanda ne işi vardı ?  Daha düne kadar  Alaşehir, Şehzadeler, Yunusemre, Ahmetli, Köprübaşı ,Akhisar sokaklarında dolaşan köpeklerin  dağ başlarında ne işi var. Nasıl yaşarlar….Geçtiğimiz haftalarda Alaşehir bakım evinden, sokaklarından toplana  köpekler bilinmeze gitti. Aramaya çıkan can dostları, merkezden 45 km uzakta  dağ başında Eşme ilçesi sınırları içinde  8 köpeğe ulaşabildi. Birini öldürmenin, işkencenin sadece kesmeyle  ve  sadist ruhlar tarafından olmadığını kurumların da payının olduğunu  göstermesi adına örnek olacak  durumda idi. Bir deri bir kemik kalmış köpeğin her yanını kurt sarmıştı.  Yığılmış kalmış, çaresiz gözlerle  acı içinde ağır ağır ölümü yaşıyordu. İşte asıl katiller bu canları ormanlara, dağ başlarına, ovalara atanlar, atılmasına sebep olanlardır.

Dolayısıyla hayvan dostlarımıza karşı işlenen suçların TCK kapsamında değerlendirilebilmesi ve hayvanlara karşı kötü muamele, psikolojik-fiziksel şiddet içeren, cinsel istismar, dövüş, zehirleme vb. gibi eylemlerin gerektiği şekilde ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaksızın, görevini kötüye kullanan yerel yönetimler de dahil olmak üzere cezalandırılması için gereken değişikliğin ivedilikle yapılmasını bekliyoruz.
Sokağınızda bir kap suyu, bir parça yiyeceği eksik etmeyin.
Sevgi ve saygılarımızla,

 Bu yazı 2728 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI