Bugun...
istanbul evden eve nakliyatreplika saatbahcelievler evden eve nakliyat

duzce satilik daire

pendik evden eve nakliyat

/a>
STRESİN BELİRTİLERİ NELERDİR?


NECİP KUTLU ...
...
 
 

Stres, zararlı durumlar karşısında vücudun tepki göstermesi olarak tanımlanabilmektedir. Ayrıca stres, hayatın giderek artan taleplerine karşı, vücudun normal olarak, fiziksel ve psikolojik tepki göstermesi durumudur. Araştırmalara göre, günümüzde birçok insan yıl içinde sürekli olarak stres yaşamaktadır. Stres, vücudun kendisini korumak için beyin tarafından verilen bir alarmdır. Beyin herhangi bir tehdit algıladığında, vücut hormon salgısının patlaması yolu ile sinyal verir. Aslında bu tepki durumu, savaş ya da kaç şeklinde vücudun tepki vermesini sağlamaktadır. Stres sırasında vücutta bazı değişimler meydana gelmektedir. Kalp atışlarında hızlanma, nefes alıp vermede hızlanma, kaslarda kasılma ve kan basıncında yükselme gibi bazı durumların oluşmasına stres sebep olmaktadır.Stres yani tehdit ortadan kalktıktan sonra, vücut durumu anlayarak, tekrar normal durumuna dönecektir. Ama maalesef, modern dünyanın stres alarm sistemi çok nadir olarak kapanmaktadır. Bundan dolayı stres ile mücadele ve stres yönetimi oldukça önemlidir, çünkü stres günlük yaşamın bir parçası durumundadır.Stres kontrol altına alınmadığı zaman, vücudumuz sık sık alarm verecektir. Zaman geçtikçe stres düzeyi artacak ve bazı ciddi kalp problemlerinin oluşmasına yol açacaktır. Bundan dolayı, stresin negatif etkisi kalp sağlığını etkilemeden önce, ilişkilerimizi ve hayat kalitemizi düzeltmemiz önemli olacaktır. Ama neyse ki stresle baş etmenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Stres ile baş etmenin en önemli faktörü ise kişinin kendi kendini motive etmesine dayanmaktadır.Diğer yandan, stresin farklı şekilleri bulunmaktadır ve kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Stresin oluşmasına bir insan sebep olabildiği gibi, küçük bir endişe durumu da sebep olabilmektedir. Bundan dolayı bazı kişiler stres ile mücadele etmekte zorlanmazken, bazı kişiler bu konuda oldukça zorlanabilmektedir. Örneğin, günlük yapılan iş ve görevlerde aksaklık, unutkanlık ve dalgınlık gibi bazı durumların yaşanması, kişinin stresle baş edememesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Stresin Oluşum Nedenleri

Birçok durum stres oluşumuna sebep olabilmektedir. Bir iş görüşmesine gidildiğinde, ya da bir sınav ya da yarışa katılma durumunda stres oluşması olağandır. Bu gibi durumlar kısa süreli stres durumlarıdır ve gayet normaldir. Uzun süreli yani kronikleşmiş olan stres durumunun meydana gelmesi ise bazı ailesel ve mesleki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Aile içindeki çatışmalar ve bazı iş sorunları uzun vadeli stres yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kronik stres şiddetli kalp sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilmektedir.Çoğu kişisel sorunlar strese neden olabilmektedir. Bazı sağlık sorunları, duygusal sorunlar, ilişkiler, köklü değişimler, aile içinde stres yaşanması ve inanç ile değer yargılarının çatışması gibi durumlar stres oluşumuna neden olmaktadır.Bunlara ek olarak, sosyal ve mesleki durumlarda stres oluşumuna neden olmaktadır. Çevre faktörü, sosyal konum, meslek ve işsizlik gibi durumlar da stres oluşumuna sebep olabilmektedir.

Sağlık sorunları: Özellikle kalp hastalıkları, diyabet ve eklem iltihabı gibi bazı kronik hastalıklar strese neden olabilmektedir.

Duygusal sorunlar: Öfke, depresyon, üzüntü ve keder, kendine güvensizlik gibi bazı duygusal sorunlar strese neden olabilmektedir.

İlişkiler: İkili ilişkilerde yaşanan problemler, bir arkadaş eksikliği ya da bir arkadaş desteğinin olmaması gibi durumlar strese yol açabilmektedir.

Köklü değişimler: Ebeveyn ya da eşin ölümü, işini kaybetme, evlenme ya da yeni bir şehre taşınma durumları stres yaşanmasına sebep olmaktadır.

Aile içi stres: Aile üyelerinden küçük çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler ya da diğer aile bireylerinin sorunları bütün aileyi etkileyeceği için aile içi stres oluşumuna neden olmaktadır.

İnançlarda ve değer yargılarında çatışma: Örneğin, siz aileye değer veren ailenin değerli olduğuna inanan birisiniz ve ailenizle daha fazla vakit geçirmek istiyorsunuz. Fakat yeterli kadar vaktiniz yok ve siz bu isteğinizi yapamıyorsunuz. Bu durum sizin stres yaşamanıza neden olacaktır.

Çevre: Çok kalabalık bir şehirde yaşamak, çevrede cinayet ve suç durumlarının yaşanması, kirlilik ve ses kirliliği strese neden olmaktadır.

Sosyal konum: Yeterli miktarda paraya sahip olmamak, ırk, cinsiyet, yaş ya da cinsel yönelimlere dayalı ayrımcılık strese neden olmaktadır.

Meslek: İşyerinde mutsuz olmak, zahmetli bir iş ile uğraşıyor olmak, çok yoğun çalışmak kronik stres yaşanmasında etkilidir.

İşsizlik: İşten çıkarılmak ya da işsizlik, kişinin kendisini yetersiz ve güçsüz hissetmesine neden olduğu için doğal olarak stresi de beraberinde getirmektedir.

Travma sonrası stres: Hayati tehlike ile karşı karşıya kalmak, taciz, doğal afetler ya da savaş gibi durumlar, travmatik strese yol açmaktadır. Bu tür stresler uzun vadede hayatı olumsuz etkilemektedir ve post travmatik stres bozuklukları (PTSD) ya da akut stres bozukluklarının yaşanmasına yol açmaktadır.

 

 

STRESİN BELİRTİLERİ

Hepimizi etkisi altına alan stres hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Stres her yerdedir ve onunla yaşamayı kabullenmiş olmak en doğrusudur. Stresin çok fazla miktarda olması hem mental hem de fiziksel sağlığı olumsuz etkilemektedir. Stresin belirtilerini saptamak ise sandığınızdan daha zor olabilmektedir. Çoğunlukla strese girdiğimizi kırılma noktasına gelene kadar fark edemeyiz. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ya da diyabet stresin etkilerinden bazılarıdır.Stres, duyguları, davranışları, düşünceleri, yetenekleri ve fiziksel sağlığı etkisi altına almaktadır. Bundan dolayı insanların stresten etkilenme şekilleri değişiklik göstermektedir. Stresin belirtileri; duygusal, fiziksel, zihinsel ve davranışsal olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır.

1.Stresin Duygusal Belirtileri

Stresin duygusal belirtileri oldukça yoğun şekilde yaşanabilmektedir. Günlük hayat akışını büyük oranda olumsuz etkileyen duygusal semptomlar çok yorucu ve yıkıcı olabilmektedir. Kişinin huzurunu kaçıran, kendine güvenini sarsan ve depresyona bile sebep olabilen bu duygusal semptomlar şu şekildedir;Kolay bir şekilde heyecanlanmak, sinirlenmek ve karamsarlığa kapılmak,Bunalmış hissetmek ve kontrolü kaybetmek,Çok zor rahatlamak ve zihnin sessizleşmesi,Özgüven eksikliği, yalnızlık hissi, kendini değersiz ve kötü hissetmek,Diğer insanlardan uzaklaşmak.

2.Stresin Fiziksel Belirtileri

Stresin fiziksel belirtileri tüm hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Direkt olarak bağışıklık sistemini etkileyen stres, güçsüz düşerek hastalıklara daha açık hale gelinmesine sebep olmaktadır. Sürekli devam eden stres durumu, bünyeyi zayıflatarak birtakım sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Stresin fiziksel belirtileri ise şu şekildedir;

Düşük enerji ve güçsüzlük,Baş ağrısı,Mide bozulması, ishal, kabızlık ve mide bulantısı,Ağrılar, acılar ve kaslarda gerginlik,Göğüs ağrıları ve hızlı kalp ritimleri,İnsomnia,Sürekli olarak grip, nezle ve enfeksiyon kapmak,Cinsel istekte ve aktivitede azalma,Soğuk ya da terli eller ve ayaklar, sinirlilik, sallanma ve kulak çınlaması,Ağızda kuruluk ve yutkunmada güçlük,Diş gıcırdatma ve çenede sıkılık.

3.Stresin Zihinsel Belirtileri

Zihinsel ve mental açıdan etkisini gösteren stres, gün içinde işlerin ve görevlerin yerine getirilmesini önlemektedir. Kişinin zihinsel faaliyetlerini engelleyen stres, özellikle iş ve okul hayatını oldukça olumsuz etkilemektedir. Stresin zihinsel belirtileri ise şu şekildedir;

Sürekli endişe hali,Düşüncelerin hücum etmesi,Unutkanlık, dağınıklık ve karışıklık,

Odaklanmada güçlük çekmek ve dikkat eksikliği,Muhakeme gücünde düşüş,Kötümser olmak ve her olayın kötü tarafını görmek.

4.Stresin Davranışsal Belirtileri

Stresin davranışsal semptomları hem bireyin kendisini hem de kişinin etrafını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Sosyal hayatı olumsuz etkileyen davranışsal belirtiler, insanlardan uzaklaşılmasına ve insanlarında o kişiden uzaklaşmasına sebep olabilmektedir. Stresin bu davranışsal belirtileri su şekildedir;

İştahta değişiklik. Ya çok fazla yemek ya da hiçbir şey yememek,Sorumluluklardan kaçınmak ve sürekli ertelemek,Artan alkol, ilaç ve sigara tüketimi,Sinirli davranışlar sergileme, tırnak yeme, huzursuzluk, yerinde duramama ve volta atmak.

Stresin Tedavisi

Modern hayatın bir parçası olan stres, ev içi hayatı, iş hayatını ve ilişkileri etkisi altına alan bir problemdir. Stres ile bu kadar içi içe olmak beraberinde mücadeleyi de getirmektedir. Bundan dolayı stresin tedavisi kişinin kendi çapasından geçmektedir. Stres ile baş edebilmek için bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemler;

Fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz,Rahatlama teknikleri, nefes kontrolleri,Meditasyon,Yoga ve taichi gibi egzersizler,Yazmak, resim çizmek gibi hobiler edinmek,Arkadaşlar ve aile bireyleri sorunları paylaşmak,Her olaya iyi tarafı ile bakmaya çalışmak,Temiz ve açık havada yürüyüş yapmak,Sağlıklı beslenmek,

Müzik dinlemek ve bol bol gülmek, çünkü kahkaha en iyi ilaçtır.Stresin Komplikasyonları, Stres birçok sağlık sorununun gelişmesine neden olmaktadır. Stresin yol açabileceği bazı sorunlar şu şekildedir;

Kalp hastalıkları,Obezite,Astım,Diyabet,Baş ağrıları ve migren,Cilt ve saç problemleri (saç dökülmesi gibi),Depresyon ve anksiyete,Mide ve bağırsak sorunları,Alzheimer hastalığı,Erken yaşlanma.Bu yazı 2531 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI