Bugun...
istanbul evden eve nakliyatreplika saatbahcelievler evden eve nakliyat

duzce satilik daire

pendik evden eve nakliyat

/a>
CENGİZ HANIN HAZİNELERİ


İSMAİL AYDIN ...
...
 
 

Tarihde bir Cengiz Han vardır. Baba adı Yesügey, eşinin adı Börte veya Börteane kısaca Börte derlerdi. Herkes Cengiz Han'a Büyük Katil, Tanrının bir cezası ve mükemmel savaşçı taçların ve tahtların hakimi...Bir çok lakabı vardır asıl adı Temuçin'dir. 1206 yılında Cengiz Han sıfatını alır ve 1215'de Çin'i fetheder ve Moğol topraklarını oldukça genişletir. Cengiz Han dünyanın 2/3 ünü fethetmiş ve yeni bir dünya düzeni oluşturmak için var gücüyle çalıştı, savaştı ve çok kan döktü. Onun imparator olacağı daha çocukluğunda belliydi. Avucunun içinde pıhtılaşmış kan olması onun çok kan dökeceğine işaret edildi.

Cengiz Han bu kanı dökmesinin sebebi getirmeye çalıştığı adil düzeni oluşturmak içindi. Cengiz Han suyu o kadar kutsal bir unsur görüyordu ki suya tuvaletini yapanlar idam edilirdi ve cezalar derhal infaz ediliyordu.

Cengiz Han kuralları ise bozkırlarda yaşayan göçebe sözlü kurallarını yazılı hukuk haline getirmesidir. Aynı dönemde 1215 İngiltere'de Magna Carta olayı oluşuyor. Cengiz Han yasa içinde hem özel hem kamu hukukunun ikisi de vardı ve çok bir bölümü de günümüze kadar gelmiştir. Cengiz Han insan ayrımı hiç yapmadı. Moğol İmparatorluğu'nda etnik kökenli çok fazla insan vardı ve Cengiz Han son bin yılın en büyük devlet adamı. Günümüz siyasetçileri bu geçmiş devlet adamlarından hiç mi örnek almazlar. Taraf tutmak, kendinden olanı kollamak olmayana insafsızca eziyet etmek, mobing uygulamak ve yaptıklarının yanlarına kar kalmak gibi büyük yanlışlarla insanımıza siyasi şiddet uygulamak. İş adamı olup şayet muhalefetseniz her türlü mobingi mübah görmek adet haline gelmiş. Şimdi düşünüyorum da Cengiz Han'ın döktüğü kan olmasaydı Moğol İmparatorluğu da böyle adil  düzene kavuşmazdı.

Cengiz Han'ın yasaları öncelikle birbirini sevmeyi, zina işlememeyi, yalan tanıklık yapmamayı, hain olmamayı, yaşlıları ve fakirleri kollamayı emrederken katma değer üretenlerin de önünü açmayı teşvik ediyordu. Ve Cengiz Han  bütün dinlere eşit ve hoşgörülü davranıyordu.

Cengiz Han 1210'lu yıllarda yaşadı adil bir düzen oluşturdu ve mal varlığı ile beraber hala bulunamayan bir mezarı var. Tüm hazineleri ile birlikte gömülen Cengiz Han'ın mezarını öğrenenlerin hepsi öldürülerek hala bulunamayan bir mezar ve son bir yılın en büyük devlet adamını günümüzde örnek alan veya ona benzetebileceğiniz bir siyaset veya devlet adamı hiç gördünüz mü? Müteşebbis - Girişimci engelleniyorsa burada oturup düşünmek ve düşündüklerimizi ifade etmek zorundayız. Konu ile ilgili ifadelerimizi nakletmeye devam edeceğiz.Bu yazı 920 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI